8 Temmuz Dünya Hacettepeliler Günü Kutlaması Yapıldı

8 Temmuz Dünya Hacettepeliler Günü Kutlaması Yapıldı

Derneğimizin geçtiğimiz yıl almış olduğu kararla Üniversitemizin kuruluş günü olan 8 Temmuz’u DÜNYA HACETTEPELİLER GÜNÜ olarak kutladık.

Bu anlamlı günde, Üniversitemizin kuruluşunun 53. Yılını da kutlar, bu yıl mezun olan çiçeği burnunda Hacettepelilere de yeni yaşamlarında başarılar dileriz; yolları açık, gelecekleri aydınlık olsun…

Zoom platformunda 8 Temmuz 2020 Çarşamba günü yaptığımız etkinliğimize Hacettepeliler yoğun ilgi gösterdi.

Etkinliğimizin kaydına HÜMED Youtube kanalından ulaşabilirsiniz.


Saat 15:00’te HÜMED Başkanı İ. İlker Tabak, 2. Başkan Nezir Aykaç ve Divan Kurulu Üyesi Gökhan Erzurumluoğlu’ndan oluşan temsili grup (Anıtkabir Komutanlığı kuralları nedeniyle resmi olmayan bu ziyaret için az sayıdaki üye katılımına izin verildi) Atamızı Anıtkabir’de ziyaret ettiler.

HÜMED YK Başkanı İ. İlker Tabak’ın yönetiminde Saat 17:00’de başlayan CANLI YAYIN ile Hacettepelilerle Hacettepe üzerine söyleşiler yapıldı. Hacettepe Üniversitesi 50. Yıl Belgeseli’nden bölümlerin de yer aldığı etkinliğin başında Hacettepe Marşı da izleyenlerle paylaşıldı. Sağlıktan edebiyata, tıp alanından mühendisliğe, sanattan spora, fen bilimlerine kısaca üniversitemizdeki her alandan konukların değerlendirmelerinin yer aldığı etkinliğimizde Hacettepe ambleminin tasarımcısı Sayın Dr. Yücel Tanyeri de bu tasarımın öyküsünü bizimle paylaştı.

Etkinlik sırasında HÜMED önceki Başkanlarından Prof. Dr. H. Zafer Durusoy, Prof. Dr. Sezgin İlgi ve Ş. Nezih Kuleyin de güne ilişkin görüş ve duygularını paylaştılar. HÜMED Sınıf Temsilcileri Dr. M. İlker Gelişen ve Hacer Özgün ile HÜMED yöneticilerinden Nezir Aykaç, Prof. Dr. Selçuk Dağdelen, Prof. Dr. Rahime Şimşek, Çiydem Özdemir, Vicdan Erkır, Rıza Doruk Ercan’ın yanı sıra Hacettepe’nin bugünü ve tarihinde önemli yeri olan Prof. Dr. Şafak Şahlan, Prof. Dr. Aydın Köksal, Prof. Dr. Atila Yılmaz, Sinan Yurttagül, Dr. Dilek Aslan gibi Hacettepeliler de söz aldılar.

Hacettepe Üniversitesi 50. Yıl Belgeseli’ndeki bölümlerden yapılan seçkilerde kendilerini bir kez daha dinleme fırsatı bulduğumuz eski Rektörlerimiz merhum Dr. Yüksel Bozer (d/1928-ö/08.11.2019) ve Dr. Tunçalp Özgen (d/1946-ö/09.03.2019) ile, Dr. Uğur Erdener ve Dr. A. Haluk Özen’in yanı sıra Dr. Gülsev Kale, Dr. Ahmet Kurtaran, Dr. Emin Kansu, Dr. Bozkurt Güvenç (d/1926-ö/10.12.2018), Dr. İskender Sayek, Dr. Çağatay Güler, Dr. Orhan Baysal, Dr. Doğan Tuncer de bizimle oldular.

Bu vesile ile HÜMED kurucusu eski Rektörümüz Prof. Dr. Süleyman Sağlam (d/1932-ö/2004) başta olmak üzere aramızdan ayrılan tüm Hacettepelileri bir kez daha rahmet, minnet ve şükranla anıyoruz…

Engin vizyonu ile 70 yıl önce hayalini kurduğu, 66 yıl önce temellerini Çocuk Sağlığı Kürsüsü ile attığı ve 53 yıl önce üniversitemizin resmen kurulması ile Daha İleriye, En İyiye ulaşma konusundaki çabalarını taçlandıran, kurucu Rektörümüz Prof. Dr. İhsan Doğramacı’yı da, verdiği mesajları bir kez daha anımsayarak rahmet, minnet ve şükranla anıyoruz…

HÜMED Youtube kanalı için TIKLAYIN


Daha İleriye, En İyiye…

8 Temmuz Dünya Hacettepeliler Günü Kutlu Olsun!


 

TEŞEKKÜRLER

Bu etkinliğin gerçekleşmesinde emeği ve katkısı olan herkese teşekkür ederiz.

8 Temmuz Dünya Hacettepeliler Günü
Etkinlik Yürütme ve Danışma Kurulu
(Soyadı sıralıdır)

Belgin Tezcan Aksu
Doç. Dr. Güliz Aktaş
Nezir Aykaç
Uğurcan Bağrıyanık
Serdar S. Çelebi
Ş. Anıl Çil
Prof. Dr. Selçuk Dağdelen
Süheyla Demir
Dr. Nafiz Demirağ
Rıza Doruk Ercan
Vicdan Erkır
Gökhan Erzurumluoğlu
Dr. M. İlker Gelişen
Evliya Diyar Kaya
Kıvanç Keçeli
Dr. Ahmet Kurtaran
Çiydem Özdemir
Hacer Özgün
Ecz. Aysel Özgür
Fırathan Özyıldırım
Yavuz Sarıer
Eyüp Osman Şahin
Dr. Şafak Şahlan
Ada Şimşek
Naz Şimşek
Prof. Dr. Rahime Şimşek
İ. İlker Tabak (EYK Bşk.)
Av. Ümit Süha Ünal
Sebahat Üreyil
Prof. Dr. Kubilay Varlı
Batuhan Kubilay Yılmaz

Bu etkinliğin gerçekleşmesinde arşivlerinden ve kaynaklarından yararlandığımız kişi ve kurumlara teşekkür ederiz.
Video arşivlerinden yararlandığımız Hacettepe Üniversitesi’ne ve İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi’ne;
Göndermiş oldukları videolarla günümüze anlam katan değerli HACETTEPELİLERE;
Etkinlik sunumunun Zoom ile CANLI yayınlanmasına katkı veren Rahi Systems firmasına;
HÜ TSM Korosu eserlerini paylaşan Dr. Nazım Şuvağ’a;
Hacettepe Marşını armağan eden Prof. Dr. Ayten Kaplan ve arkadaşlarına;
Hacettepe logosunu çizen Dr. Yücel Tanyeri’ye;
Etkinliğe katkı sunan Yürütme ve Danışma Kurulu üyelerine;
Hacettepe Üniversitesi Yönetici, Akademisyen ve Çalışanlarına

ve HÜMED Yönetici ve Üyelerine…

çoook teşekkür ederiz.

8 Temmuz 2020, Çarşamba


Not: Göreve yeni başlayan (24.06.2020) Rektörümüz Sayın Prof. Dr. Mehmet Cahit Güran işlerinin yoğunluğu nedeniyle göndermiş olduğumuz davete yanıt verememiş ve etkinliğimize katılım sağlayamamıştır.