e-Dergi UYGARLIK İlk Sayısı ile Yayım Yaşamına Başladı

e-Dergi UYGARLIK İlk Sayısı ile Yayım Yaşamına Başladı

Hacettepe Üniversitesi Atatürkçü Düşünce Topluluğu (HÜ ADT) üyelerince hazırlanan UYGARLIK adlı e-Dergi 19 Mayıs 2020 günü ilk sayısıyla yayım yaşamına adım attı.

Hacettepe Üniversitesi bünyesinde çalışmalarını sürdüren topluluklardan haberler vermeye devam ediyoruz.

UYGARLIK dergisini bizlere kazandıran yayın kuruluna, ADT üyelerine ve HÜ ADT Akademik Danışmanı Tıp Fakültesi KBB Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Sayın Prof. Dr. M. Umut Akyol’a da HÜMED ailesi adına teşekkür eder, başarılarının devamını dileriz.

Derginin bu ilk sayısında dolu dolu bir içerik yer almakta.

Dergiye UYGARLIK bağlantısı üzerinden erişebilirsiniz (80 sf, 18,7 MB). (https://drive.google.com/file/d/1-BIN0P3mtzGONzRikPaplDpeP4ht_ahH/view?usp=drivesdk )


e-Dergi olarak yayımlanan UYGARLIK için HÜ ADT ile kurduğumuz temasta göndermiş oldukları mesajı aşağıda bulabilirsiniz.

(…) Dergimizle yakından ilgilendiğiniz için teşekkür ederiz. Dergimizin HUMED sitesinde yayımlanmasından ve “Uygarlık”ın hikayesini sizinle paylaşmaktan mutluluk ve onur duyarız. Ayrıca bizden, her zaman olduğu gibi, dergimizin hazırlık sürecinde desteğini esirgemeyen Akademik Danışmanımız Tıp Fakültesi KBB Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Sayın Prof. Dr. M. Umut Akyol ile de iletişime geçerek onun görüşlerini de öğrenebilirsiniz.

Hacettepe Üniversitesi Atatürkçü Düşünce Topluluğu olarak Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde, O’nun ilkeleri ve fikirlerinden aldığımız güçle 2000 yılından bu yana ülkemizin değerli bilim insanlarını, yazarlarını, gazetecilerini ve sanatçılarını üniversitemizde ağırlayarak onları Türkiye’nin parlak istikbalinin mimarı olacak öğrenci arkadaşlarımızla buluşturuyor; tarihi ve kültürel geziler düzenliyor, üyelerimizle haftalık toplantılarımızda bir araya gelerek ülke ve dünyamızın gündemini yakından takip ediyoruz.

COVID-19 salgını sebebi ile 2019-2020 akademik yılı bahar dönemi etkinliklerimizi iptal etmek zorunda kaldığımızda bu durumu büyük bir üzüntü ile karşıladık. Üzüntümüzün asıl sebebi öğrenci arkadaşlarımızla bir araya gelemeyecek onları aydınlarımızla buluşturamayacak olmamızdı. Ne yapıp edip bir çözüm yolu bulacaktık. Atamızın zor durumlarda gösterdiği sağduyu ve kararlılığı örnek alıp uzun zamandan beri hayalini kurduğumuz dergimizin çalışmalarına başladık. Bilinmezliklerin olduğu bir süreç bizleri beklemekteydi. Tasarım gibi konularda deneyimimiz yoktu fakat ekip arkadaşlarımızın azim ve çalışkanlığı, Akademik Danışmanımız Prof. Dr. M. Umut Akyol ve hocalarımızın, yazarlarımızın desteği ile bunun da üstesinden gelmeyi başardık. Süreç ilerliyor ve dergimiz şeklini almaya başlıyordu. Sıra dergiye isim bulmaya geldi. Topluluğumuzu, değerlerimizi ve hayallerimizi temsil eden yüzlerce sözcük içinden “Uygarlık” adeta bizleri kendisine çekiyor, sahip olduğu anlam ile bir şemsiye misali ifade etmek istediğimiz her şeyi kapsıyordu. Sonunda isminden, yazılarına ve tasarımına kadar her şeyiyle beklentilerimizi karşılayan, tüm emeklerimize değen bir dergi olmuştu.

Uygarlık Dergisi Editörü Eda Eren ve Yayın Kurulu”


HÜ Atatürkçü Düşünce Topluluğu’nun çalışmalarına https://www.facebook.com/ADTHacettepe/ sitesinden ulaşabilirsiniz.