EKSPATS Yetkililerinin HÜMED Ziyareti

EKSPATS Yetkililerinin HÜMED Ziyareti

Erdi İlvan (Ekspats, Türkiye Coordinator), İ. İlker Tabak (HÜMED YK Bşk.), Tuncay Cerit (Ekspats, CEO)

EKSPATS Yetkililerinin HÜMED Ziyareti

Avrupanın önde gelen şirketleri ile anlaşmalar yaparak o şirketlerin profesyonel ihtiyaçlarını karşılamakta olan Ekspats, hiç bir şekilde taşeron mantığında çalışmayan Hollanda merkezli bir istihdam şirketidir.

Spark adını verdikleri yazılım sayesinde aday ile şirket yetkilisini bir araya getirip çevrimiçi görüşme planlayarak adayın, şirket ile kendi anlaşmasını kendisinin sağladığı bir yöntem ile çalışmakta.

EKSPAT yetkilileri ile 6 Mart 2023 günü yapılan görüşmede HÜMED üyelerinin ya da Hacettepe Üniversitesi öğrencilerinin yurt dışında istihdamı konusundaki iş birliği olanakları değerlendirildi.


1- Ekspats nedir?

Tüm Dünya’da internet ve teknolojinin tam hakimiyeti ile birlikte globalleşmenin de etkisiyle beyaz yaka istihdamı konusunda yaşanan organizasyon problemini nitelikli ve doğru adaylar ile çözmeyi amaçlayan; Amsterdam, Viyana, Barcelona, Roma ve İstanbul’da ofisleri bulunan Hollanda merkezli profesyonel bir istihdam aracılık şirketidir.

2- Ne iş yapar?

Nitelikli iş gücü arayan şirketler ile kurumsal ve profesyonel şirketlerde çalışma imkanıarayan adayları yapay zeka destekli kendine özel algoritma yazılımı ile Ekspats Platformu içerisinde bir araya getirmektedir. Bunu yaparken içerisindeki özel paneller ile şirket ve adaya doğru eşleştirmeyi sağlayabilmeleri için yönlendirme ve geliştirme çalışmaları sunmaktadır.

3- Ekspats’ın çalışma prensibi nedir?

Ekspats platformunda iki tip üyelik vardır. Biri Expat adayları, diğeri Expat arayan şirketler için oluşturulmuştur. İki taraf için de Ekspats’a özel yazılmış algoritma sayesinde gerekli filtrelemelerin yapılmasıyla, sistemin yapay zeka destekli altyapısı ile birbirine en uygun eşleşmelerin iki tarafa da önerilmesini sağlamaktadır. Bu sayede Ekspat adayı ve şirket tüm beklentilerini ve vaatlerini filtrelediğinde o anki tüm potansiyel eşleşmeler ve sonrasında eklenecek potansiyel eşleşmeler anlık olarak adaylara ve şirketlere önerilir.

Sonrasında iki tarafın da ön inceleme sonrasında uygun olduğunu düşündüğü eşleşme için şirket tarafından bir online mülakat organize edilir. Bu mülakat şirketin; adayın bilgilerini teyit etmesi, kendi özel sorularını sorması ve aynı zamanda adayın da şirket ile ilgili bilgileri alması ve beklentilerini sorabilmesi için organize edilmektedir. Mülakat öncesinde hem adaya hem de şirkete mülakat ile ilgili tavsiyeler sistem üzerinden otomatik olarak sunulur.

Bu tavsiyeler, şirket adına adayı çok daha iyi seçebilmesi ve aday ile ilgili bilgilerin gerçekliğini kontrol edebilmesi içindir. Aday için de kendi yeteneklerini ve özgeçmişini şirkete daha iyi aktarabilmesi ve beklentilerini doğru organize edebilmesi içindir. Gerçekleşen mülakatların iki taraf için de olumlu sonuçlanması durumunda Ekspats şirketi sürecin sorunsuz tamamlanması için gerekli yönlendirmeleri yapar.Ekspats; tüm bu süreçte aday ve şirketlerin kişisel verilerinin gizliliğine ve korunmasına çok önem verir. Verilerin güvenliğinin garanti altına alınabilmesi için tüm siber güvenlik önlemleri profesyoneller tarafından alınmıştır.

4- Ekspats’ın Üniversitelere sunduğu ayrıcalıklar ve kolaylıklar nelerdir?

Ekspats olarak sizlerle iletişime geçme sebebimiz; doğru adayı bulmak konusunda seçici davranmamızdır. Nitekim sosyal medya aracılığı ile birçok kişiye ulaşabilir ve aday havuzumuzu doldurabiliriz. Ancak Ekspats olarak Avrupanın önde gelen şirketleri ile anlaşmalar sağladığımız için onlara sunacağımız adaylar noktasında da titiz davranıyoruz. Bu sebepten sizlerin (HÜMED) adaylarınızı daha iyi tanıma ve onlara yeni yollar gösterme kabiliyetinizden yararlanmak istiyoruz.

Bu süreçte yukarıda bahsettiğimiz kabiliyetlerinize katkıda bulunmak adına sizlere bazı ayrıcalıklar sunuyoruz;

  • Ekspats şirketi olarak ilk etapta tüm üniversiteler ve mezunlar dernekleri ile iletişime geçmeyeceğimiz için sizin yönlendirdiğiniz kişiler, aday ve şirket havuzunu tuttuğumuz ve SPARK adını verdiğimiz platformda öncelikli konumda değerlendirilecektir.
  • Yönlendirdiğiniz CV ler Avrupadaki şirketlerin İK larına yazılımımız aracılığı ile öneri olarak gidecektir.
  • English Tunes (englishtunes.com.tr) şirketi ile kurduğumuz ortaklık sayesinde sizlerin yönlendirdiği kişiler, Avrupanın en iyi 50 üniversitesinde burslu master yapma imkanından yararlandırılabilinecek. Global Education Center ile kurduğumuz ortaklık ile sizlere AB projelerinde kolaylıklar sağlıyoruz.
  • Normal şartlarda belli bir ücret (100 ) karşılığında SPARK platformuna dahil olan adaylar, kurumunuzun referansı ile yönlendirildiğinde bu ücretten muaf olacaktır.
  • Anlaşma yaptığımız takdirde yönlendirdiğiniz adaylar Avrupa’nın önemli şirketleri ile çalışabilme kabiliyeti olan Hollanda merkezli bir istihdam şirketiyle yurt dışına daha güvenli şekilde açılma imkanı sağlamış olacaksınız.
  • Belirli aralıklarla bilgilendirici toplantılar yaparak adaylarınıza, Avrupada işe yerleştirdiğimiz adaylar ve yöneticiler ile yurt dışında iş hayatını ve oradaki şirketlerin sistemlerini anlatıp çalışmalarınıza katkı sağlayacağız.

Sizler ile birlikte faydalı yeni imkanlar oluşturma ve onları en iyiye ulaştırma noktasında birlikte çalışmak dileğiyle.

www.ekspats.com      instagram: eksptas_      linkedin: https://www.linkedin.com/company/ekspats/