Hacettepe Üniversitesi 2019-2020 Akademik Yılı Mezunlarını Uğurluyor

Hacettepe Üniversitesi 2019-2020 Akademik Yılı Mezunlarını Uğurluyor

Hacettepe Üniversitesi 2019-2020 Akademik Yılı Mezunları düzenlenen törenlerle yeni yaşamlarına uğurlanıyor…

Hacettepe Üniversitesi Mezunlar Derneği (HÜMED) olarak mezunlarımızın yeni yaşamlarının uzun, sağlıklı, mutlu ve başarılarla dolu olmasını dileriz.

Yolunuz açık, geleceğiniz aydınlık olsun!

HÜMED Yönetim Kurulu
10 Eylül 2020


HÜ Rektörü Sayın Prof. Dr. Mehmet Cahit Güran’ın mezunlara mesajı

Sevgili Mezunlarımız,

Hayatınızın bu noktasında, başarı ile sonuçlanan uzun bir eğitim serüveninin en önemli diplomasını almayı hak ettiniz. Sizleri yürekten kutluyoruz. Bununla birlikte öğrenmenin beşikten mezara kadar devam etmesi gerektiğini, hayatın bir öğrenme süreci olduğunu ve bu mezuniyetin sizler için en son nokta değil, yeni bir başlangıç olduğunu asla aklınızdan çıkartmayın.

Hacettepe mezunları olarak sizler bu toplumun aydın yüzü olacak ve aydın sorumluluğu ile mesleki ve toplumsal konularda sorumluluk alarak ve içten bir sahiplenme ile toplumumuza her konuda ışık tutacağınıza eminiz. Sahip olduğunuz yetkinlikler ile sağlayacağınız mesleki katkıların yanı sıra, toplumsal sorunların çözümü konusunda tarihi sorumluluklarınızın olduğunu unutmayınız.

Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de aylardır Covid-19 salgınının etkisi artarak devam ediyor. Çeşitli toplumsal ortamlarda hassasiyet gösterilmemesi ve gerekli tedbirlerin alınmaması nedeni ile salgının kontrolü konusunda verilen mücadeleye zarar verildiği durumlarla karşılaşabiliyoruz. Bir eğitim yuvası olan Hacettepe Üniversitesi’nin mensupları olarak, topluma uyan değil topluma yön veren bir misyona sahip olmamız gerektiği açıktır. Bu nedenle; duyguları ile hareket eden, attığı adımların sonuçlarını tesadüflere bırakan ve kişisel beklentileri için topluma maliyet yükleyen bir anlayışın bilimsel bilgi ve aydın sorumluluğu ile örtüşmeyeceği düşüncesindeyiz. Üniversitemiz Senatosu tarafından yapılan detaylı değerlendirmeler sonucunda; mezunlarımızın çok büyük bir kısmının il dışında bulunuyor olması, yüz yüze yapılacak bir mezuniyet törenine katılmak üzere mezunlarımızın Ankara’ya seyahat etmek zorunda kalacak olması, bu durumun yaratacağı külfet ve hastalık kapma riski düşünülerek, ulusal ve uluslararası arenada birçok üniversitede olduğu gibi 2019-2020 akademik yılı mezuniyet törenlerinin uzaktan erişimle yapılması yönünde karar alınmıştır. Söz konusu mezuniyet töreninin Hacettepe Üniversitesi markasına yakışır şekilde yapılması için detaylı planlama çalışmaları yapılmıştır. Söz konusu planlamaya ilişkin detaylar sizlere ayrıca duyurulacaktır.

İnsan hayatının, sizlerin ve personelimizin sağlığını korumanın en üstün değerler olduğu, mezunlarımızın ve personelimizin sağlığını kaybetmesinin telafisinin hiçbir şekilde mümkün olmadığı, ancak mezuniyet töreninin telafi edileceği düşüncesiyle, isteyen mezunlarımızın pandemi koşullarının ortadan kalkması akabinde düzenlenecek mezuniyet törenlerine katılımını sağlamayı taahhüt ediyoruz.

Sevgili Mezunlarımız,

Bu duygu ve düşüncelerle, büyük bir olgunluk ve aydın sorumluluğu ile alınan karara saygı göstereceğiniz ve sizlere daha sonra detayları duyurulacak olan uzaktan mezuniyet törenlerine coşku ile katılacağınız inancıyla hepinize sevgilerimizi sunuyoruz.

Yolunuz ve bahtınız açık olsun.

Prof. Dr. Mehmet Cahit GÜRAN
Rektör


COVID19 Salgını nedeniyle sanal ortamda gerçekleşecek mezuniyet törenleri programı şöyledir:

 

Ayrıntılar HACETTEPE ÜNİVERSİTESİ web sayfasında yer almaktadır.