Hacettepe’de Rektör Değişimi * Prof. Dr. Mehmet Cahit Güran Göreve Başladı

Hacettepe Üniversitesi Rektörü olarak 23 Haziran 2020 tarihinde atanan Sayın Prof. Dr. Mehmet Cahit Güran‘a yeni görevinde başarılar diler; Üniversitemizin çalışmalarında dün olduğu gibi bugün ve gelecekte de HÜMED ailesi olarak toplumumuzun ve insanlığın daha ileriye gitmesi ve en iyiyi yakalaması için her zaman destek vermeyi ve Üniversitemizle işbirliği içinde olmayı sürdüreceğimizi bildiririz.

HÜMED Yönetim Kurulu


TEŞEKKÜRLER Prof. Dr. A. HALUK ÖZEN

2016-2020 döneminde, 4.5 yıl Hacettepe Üniversitesi Rektörü olarak görev yapan Sayın Prof. Dr. A. Haluk Özen‘e vermiş olduğu değerli hizmetler ve aynı zamanda HÜ Mezunlar Derneği üyesi olarak derneğimize göstermiş olduğu olumlu yaklaşım ile sağlamış olduğu mezuniyet törenlerinde konuşma hakkı, Beytepe’de HÜ Mezunları Ormanı tahsisisi, Tanıtım Günleri-Kariyer Günleri gibi etkinliklerde yer almak gibi Üniversite içinde bir çok ortamda bulunmamıza öncülük ederek Mezunlar Derneğimizin imajının güçlenmesine ve tanıtımına sağladığı katkılar ve işbirliği için de çok teşekkür ederiz…

HÜMED Yönetim Kurulu


Prof. Dr. A. Haluk Özen’in veda mesajı:

Hacettepe Üniversitesi Ailesinin Saygıdeğer Üyeleri,

Değerli Hacettepeliler,

Bundan yaklaşık dört buçuk yıl önce 13 Ocak 2016 tarihinde, öğretim üyelerinin tercihi ile “Son seçilmiş Rektör“ olarak gururla başladığım, daima onur duyarak, heyecan ve mutlulukla sürdürdüğüm Hacettepe Üniversitesi Rektörlüğü görevim sona ermiş bulunuyor.

Kuruluş aşamasından itibaren hep fark yaratan, ülkesi ve dünya için “Daha İleriye… En İyiye…” gitmekten asla taviz vermeyen Üniversitemiz, geçmişte ve günümüzde olduğu gibi yarınlarda da geleceğe iz bırakmaya devam edecektir.

Değerli Çalışma Arkadaşlarım,

Sahip olduğum her şeyi bana kazandıran Üniversiteme, Rektör olarak hizmet ettiğim süre boyunca gece-gündüz, hafta sonu, tatil demeden benimle birlikte fedakârca çalıştınız. Hacettepe’nin idari ve akademik tüm çalışanlarına, benimle yol alan sizlere, hepinize her şey için çok ama çok teşekkür ediyorum.

Ancak, ne yaparsak yapalım, aklımızı, birikimimizi, emeğimizi bu kadar yoğun olarak Hacettepe’ye hasretsek de Atatürk’e ve Cumhuriyet’e duyduğumuz minnet borcunu ödeyemeyeceğimizin bilincindeyiz. Gelecek nesillerin daha yetkin, araştırmacı, sorgulayıcı ve hoşgörülü olmaları amacı ile Üniversitemizde son dört buçuk yılda önemli başarılara hep birlikte imza attık. Üniversitemizi, yine bu süre zarfında ulusal ve uluslararası arenada çok yukarılara taşıdık. Hacettepe Üniversitesi, bu dönem içerisinde “Araştırma Üniversitesi” olmaya hak kazandı.

Daha üç gün önce açıklanan “THE (2020) 50 Yaşından Daha Eski Üniversiteler Sıralaması” nda, ilk 100’de 83. olarak yer aldık ve Türkiye’de birinci olduk. Aslında Türkiye’nin en iyi üniversitesi olduğumuzu gösteren ulusal ve uluslararası birçok sıralamayı dört yıldır sizlerle aralıklı olarak paylaştık. Bütün bunlar siz değerli akademisyenlerin özverili çalışmaları ile gerçekleşti.

Sevgili Arkadaşlarım ve Sevgili Öğrencilerim,

Tüm üniversitelerin ve akademik-idari tüm çalışanların en önemli varlık sebebi araştırma görevlilerimiz ve öğrencilerimizdir. Kurumumuzun ve ülkemizin geleceğini emanet edeceğimiz gençlerimize salgın döneminde bile uzaktan da olsa en nitelikli eğitimi vermek için tüm olanaklarımızı seferber ettik ve Hacettepe’nin geleceğin küresel üniversitelerinden biri olması için bu alanda yatırımlar yaptık.  Bu bağlamda, Covid-19 pandemisinde de destan yazan Hacettepe Üniversitesi Hastaneleri çalışanlarımıza bir kez daha şükranlarımı sunuyorum.

Dört buçuk yıllık bu sürede bilmeden, istemeden kırdığım veya üzdüğüm idari ve akademik çalışma arkadaşlarım ve öğrencilerim varsa hepsinden özür diliyorum. Yolunuz her daim açık olsun.

Daha İleriye… En İyiye…” giden yolda Hacettepe Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Cahit Güran’a başarılar dilerim.

Sevgi ve saygılarımla,

Prof. Dr. A. Haluk Özen
Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi
Üroloji Ana Bilim Dalı

26.06.2020