HT-TTM Hacettepe Hamle Sağlık Teknolojileri Yarışması ve Proje Pazarı Etkinliği Yapıldı

HT-TTM Hacettepe Hamle Sağlık Teknolojileri Yarışması ve Proje Pazarı Etkinliği Yapıldı

Hacettepe Teknokent Teknoloji Transfer Merkezi’nin kuruluşunun 10. yılı etkinlikleri kapsamında 3 Mayıs 2019 tarihinde “Hacettepe Hamle Sağlık Teknolojileri Yarışması Ödül Töreni ve Proje Pazarı” Etkinliği, Hacettepe Üniversitesi Sıhhiye Yerleşkesi Kültür Merkezi’nde düzenlendi. Kamu temsilcileri, akademisyenler, sanayiciler, öğrenciler ve girişimcilerin katılım sağladığı etkinlik kapsamında “Sağlık Girişimciliği” paneli de gerçekleştirildi.

HÜMED Yönetim Kurulu Başkanı İ. İlker Tabak’ın da Jüri üyeleri arasında yer aldığı yarışmanın finaline 10 proje katıldı.

Ödüle layık görülen projeler: Projelerin sorumluları, adı, alanı ve konuları şöyledir:

(1.lik ve Hacettepe Teknokent Kuluçka Merkezi Ödülü) Mehmet GÜMÜŞTAŞ 
DOĞUMSAL KALP HASTALIKLARINA BAĞLI AKCİĞER HİPERTANSİYONU TEDAVİSİNE “YENİ BİR BAKIŞ”
Tıbbi/Medikal Cihaz
Artmış akciğer kan akımına bağlı akciğer hipertansiyonu ya da diğer adıyla “pulmoner hipertansiyon” riskinin yönetiminde, yeni bir çözüm üreterek, insan vücuduna “açık kalp cerrahisi gereksinimi olmadan” damar içinden erişen bir tıbbi cihaz üretilmesi planlanmaktadır

(2.lik ve Hacettepe Teknokent Kuluçka Merkezi Ödülü) Mehmet AKINCI
dom (Dream Of Movement)
Tıbbi/Medikal Cihaz
Alt ekstremite cerrahileri sonrası erken dönem mobilizasyonu kolaylaştırmak ve erken hareket imkanı sağlayarak iyileşme sürecini hızlandıracak Sensöriyal Yürüme Barının geliştirilmesi planlanmaktadır.

(3.lük ve Hacettepe Teknokent Kuluçka Merkezi Ödülü)  Zilan Bazancir APAYDIN
Erken Hareket ve Simetrik Yürüyüş Cihazı: S-GAIT
Tıbbi/Medikal Cihaz
Fizik tedavi merkezlerinde tedavi gören hastaların yürüme paterninin hastaya tekrar kazandırılmasını sağlayan denge sistemi ile çalışan yürüme platformu geliştirilmesi planlanmaktadır.

(Mansiyon Ödülü) Fulya BÖREKÇİ
Yüksek Verimle Hyaluronik Asit Üretimi
Kozmetik
Kozmetik ilaç gibi sektörlerde oldukça fazla kullanılan Hyaluronik asitin gen bölgelerinin E. coli plazmidi ile B. subtilis’e transformasyonu ve transformasyon sonrası elde edilen rekombinant B. subtilis’ten yüksek miktarda HA üretimi, üretimin optimizasyonu ve saflaştırılması amaçlanmıştır.

(Mansiyon Ödülü) Seval KÜPÇÜ
On time transplant
Sağlık Bilişimi
Kemik iliği nakli bekleyen çocuk hastalarin erken teshis ve tedavisine destek olacak ve zamanında kemik iliği nakli planlamasıni saglayacak karar destek sistemlerinin oluşturulması.

Teknopark Ankara Kuluçka Merkezi Ödülü (Bu kişiyi yeri veren Teknopark Ankara temsilcisi belirledi) Ömer Faruk YAŞAROĞLU
Postür Değerlendirme ve Düzeltme Cihazı Geliştirilmesi
Tıbbi/Medikal Cihaz
Postür bozukluğu olan tüm sağlıklı ve hasta gruplarında postür değerlendirmesi yapılabilecek ve self koreksiyon yöntemi kullanılarak postüral düzgünlüğü sağlayacak sensöriyal bir cihaz geliştirmektir.

————————-

Zehra YAŞAR
Sanal Fizik Tedavi Ve Rehabilitasyon Uygulaması
Sağlık Bilişimi
Fizik tedavi sürecini animasyon ve oyun teknolojilerini kullanarak kolaylaştıran sistem geliştirilmesi planlanmaktadır.

Nezehat Özgül ÜNLÜER
Fizyoterapi Ve Rehabilitasyon Alanında Sanal Ayna Terapisi Uygulamaları
Sağlık Bilişimi
Projenin amacı sanal gerçeklik gözlüğü ve Leap Motion cihazı kullanarak hastaların fizyoterapi ve rehabilitasyonunda uygulaması ve taşınması daha kolay olan sanal ayna terapisi yapmaktır.

Muharrem Gökhan BEYDAĞI
Alt Ekstremite Ortopedik Cerrahi Sonrası Evde Bakıma Yardımcı Telerehabilitasyon Cihazı
Tıbbi/Medikal Cihaz
Alt Ekstremite Ortopedik Cerrahi Sonrası Evde Bakım aşamasında hareket bilgisi, hareket sıklığı gibi hasta verilerini giyilebilir sistemle alan ürün geliştirilmesi planlanmaktadır.

İrem GÜRBÜZ
ClairUP
Sağlık Bilişimi
Solunum hastaları için düşünülmüş nesnelerin interneti tabanlı hava kalitesi asistanı projesidir.

           

FOTOĞRAF ALBÜMÜ