HÜ 2021 Mezuniyet Günleri – Tıp Fakültesi 53. Dönem Mezunları Diplomalarını Aldı

HÜ 2021 Mezuniyet Günleri – Tıp Fakültesi 53. Dönem Mezunları Diplomalarını Aldı

HÜ Tıp Fakültesi 53. Dönem Mezunları düzenlenen törenle diplomalarını aldı

6 Eylül 2021 günü Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi öğretim üyeleri ve mezunları Dekan Prof. Dr. Mehmet Deniz Demiryürek ile birlikte Anıtkabir’de Atamızı ziyaret ettiler.

HÜ Sıhhiye Yerleşkesi Açık Amfi’de yapılan törende HÜMED 2. Bşk. Prof. Dr. Selçuk Dağdelen genç hekimlere seslendi.

Mezunlarımıza yeni yaşamlarında başarılar dileriz.

Yolları açık, gelecekleri aydınlık olsun…

Tüm video ve fotoğrafalara erişmek için TIKLAYINIZ

Tören sırasında HÜMED standında yer alan gönüllülerimiz Sn. İlayda Tulumbacıoğlu (HÜ Sosyoloji Bölümü öğrencisi), Sn. Beste Türközen (HÜ İstatistik Bölümü öğrencisi) ve Sn. Melih Çiftçi’ye teşekkür ederiz.

İlayda Tulumbacıoğlu, Süheyla Demir (HÜMED), Beste Türközen, Melih Çiftçi

HACETTEPE ÜNİVERSİTESİ 2020-2021 DÖNEMİ MEZUNİYET TÖRENİ

HACETTEPE ÜNİVERSİTESİ MEZUNLAR DERNEĞİ TÖREN KONUŞMASI

Prof. Dr. Selçuk Dağdelen

HÜMED YK Üyesi, 06 Eylül 2021

 

Hacettepe Tıbbın 2021 mezunları, Sevgili gençlik,

Evlatlarını bu üniversiteye emanet eden Hacettepe sevdalısı anneler, babalar

Onları yetiştiren çok değerli hocalarımız,

Üniversitemizin değerli yöneticileri, rektörler, dekanlar

Sayın dekanımız Prof. Deniz Demiryürek,

Sayın rektörümüz Prof. Mehmet Cahit Güran,

Sayın ve sevgili konuklar

 

Hacettepe Üniversitesi Mezunlar Derneği adına hepinizi saygıyla selamlıyor gençlerimizi kutluyorum!

 

Sevgili gençlik,

bitmez bu dediğiniz okul bitti, geldi geçti! Eminim çok daha fazlasına layıksınız. Eksikliklerimiz vardır elbet, olmaz olur mu, kim bilir ne hayal kırıklıkları yaşadınız. Fakat sosyal medyadaki paylaşımlarınızı takip ediyorum, daha şimdiden hepinizin içine bir Hacettepe hasreti çöktü, görüyorum. Hacettepeye allahaısmarladık derken Hacettepe’nin sembolleriyle çektirdiğiniz o neşeli hatıra kareleri, işte tam da “Hacettepe Ruhu” dediğimiz şey! Neşeniz neşemizdir. Hacettepe ile hukukunuz bitmedi, daha henüz yeni başlıyor.

Türkiyenin ve dünyanın dört bir yanına dağılmış, 185 bin mezunumuzla, Büyük Hacettepe ailemize bugün itibariyle siz de dahil oldunuz, ne iyi ettiniz de geldiniz, hoşgeldiniz!

Mezunlarımızın biricik aileleri,

sizlere de bir teşekkür borcumuz var, bu güzel gençliğin Hacettepeli olması için ne gerekiyorsa yaptınız, sağolun varolun.

Bir okulu diğerlerinden farklı kılan çok unsur var, ama bunların olmazsa olmazı, en belirleyicisi mezunlarıdır! Üniversitemiz, 50 yılda çok büyük işler başarmıştır ki, dünyanın üniversiteler birinci liginin yaş ortalaması 150 yıldır, biz henüz epey genç bir üniversiteyiz, fakat Türkiye Cumhuriyetinin son 50 yılında, sağlığından edebiyatına, biyolojisinden felsefesine, bilişiminden sanatına her alanına ilkleriyle imzasını atmış, yetiştirdiği öncü kadrolarla Cumhuriyetimizin inşasına katılmıştır. Sayenizde sizlerle bu misyon sürecektir.

Misal şu güzel fakülte, Türkiye’nin sadece hekim ihtiyacını karşılamamıştır, Türkiye’nin tüm tıp fakültelerine öğretim üyesi yetiştirmektedir. Beytepe’deki pek çok fakültemiz ha keza! Burada biz bizeyiz, rahatça şu cümleyi kurabilmeliyiz: bu fakülte, Türkiye tıbbının amiral gemisidir. Eksiklerimiz olmaz mı! Sizlerle birlikte bunları tespit ettik, beraber telafi edeceğiz, istikametimiz malum daha ilerisi, en iyisi…

Her üniversitenin kendine özgü büyüme ve gelişme süreçleri var. Bu aşamalarını tamamlayan her üniversite de kendine özgü kimlik ve kültürünü inşa ediyor. Biz HÜMED olarak 185 bin mezunumuza baktığımızda şunu görüyoruz: Hacettepe, gençliğinin umudu ve hayalleriyle toplumun ihtiyaçlarını örtüştürebilen bir üniversitedir, böyle güzel nesiller yetiştirmektedir.

1999 yılında kurulmuş olan mezunlar derneğimiz, aslında üniversitemizden de gençtir! Mezunlarımız arasındaki dayanışmayı güçlendirmek, kurumsal işbirlikleriyle Hacettepe’nin adını yükseltecek sosyal sorumluluk projeleri üretmek ve öğrencilerimize burs temin etmekle meşgulüz. Az zamanda önemli işler yaptık. Yurt dışında Hacettepe hasreti ve Hacettepe gururuyla yaşayan mezunlarımızın, öğrencilerimize maddi/manevi destek olabilmesine vesile oluyoruz. Bu yılın yangın sel ve afetlerinde aileleri mağdur olan öğrencilerimize burs fonu oluşturduk. Üniversitemizin “Toplum için üniversite” misyonunu mezunlar derneği olarak sahada uyguluyoruz, Hacettepeli profesyonelleri halkımızla buluşturup, kanıya/duyuma dayalı değil, veriye ve bilgiye dayalı bir kültürün inşasına katkı sunuyoruz. Bağış toplayan dernek statüsüyle Avrasya Maratonundayız, velhasılı “İyilik Peşinde Koşuyoruz”. Hepinizi, her daim aramızda görmek isteriz.

Kurucu başkanımız Prof. Süleyman Sağlam’ı buradan bir kez daha rahmet ve şükranla anmak isterim.

Sevgili gençlik,

Mezunlar Derneği olarak Beytepe’deki mezunlar ormanımıza, sizin adınıza fidanlar diktik, sizlerle birlikte büyüyüp gitsinler istedik. Yolunuz düştükçe Beytepe’ye bir uğrayın ağaçlarınıza su verin, Hacettepeyle hasret giderin. Mezunlar Derneğimize de kaydınızı yaptırmayı unutmayın. Aidatı şimdilik dert etmeyin!

Biz bir dünya üniversitesiyiz, global vizyona sahip profesyoneller yetiştiriyoruz fakat her şeyin yerlisini ve güzel Türkçemizi çok severiz. Bilgisayar sözcüğünü güzel Türkçemize kazandıran, Hacettepe Üniversitesidir. O bakımdan, çam sakızı çoban armağanı, bu yıl da tüm mezunlarımıza yüzde yüz yerli bir antivirüs yazılımı armağan ediyoruz, derneğimizden kurulum şifrenizi almayı unutmayınız.

Sizden üç dileğimiz var, 1. Mezunlar derneğinize, 2. Seçtiğiniz uzmanlık alanının derneğine, 3. Tabip odanıza kaydınızı yaptırınız, sivil toplumun aktif üyeleri olunuz.

Sizler sadece iyi yetişmiş hekimler olarak değil, güçlü, özgür, entelektüel bireyler olarak da mutlu olmayı fazlasıyla hak ediyorsunuz, siz mutluysanız Türkiye de mutludur.

Hayalleriniz, dilekleriniz hep gerçek olsun!

Sevgi ve saygılarımla…

Prof. Dr. Selçuk Dağdelen

Hacettepe Üniversitesi Mezunlar Derneği Yönetim Kurulu adına