KKTC ile Türkiye Arasında Yüzülen Akdeniz Barış Parkuru Ödül Töreni Yapıldı

KKTC ile Türkiye Arasında Yüzülen Akdeniz Barış Parkuru Ödül Töreni Yapıldı

Hacettepe Üniversitesi Gençlik ve Spor Kulübü Master Yüzme Takımı’nın bu yıl 3’üncüsünü düzenlediği, Türkiye ile KKTC arasında çift yönlü yüzülen ve Akdeniz Barış Parkuru olarak adlandırılan organizasyonun ödül töreni bugün (1 Eylül 2021) Girne Turizm Limanı’nda yapıldı.

Ödül törenine Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Türkiye Cumhuriyeti Lefkoşa Büyükelçisi Ali Murat Başçeri, Başbakan Yardımcısı Ekonomi ve Enerji Bakanı Erhan Arıklı, Girne Belediye Başkanı Nidai Güngördü, yüzücüler, takım yetkilileri katıldı.

Törende KKTC temsilcimiz Sn. Dr. Mehmet İlker Gelişen de HÜMED adına yer aldı.

HÜMED KKTC Temsilcisi Dr. M. İlker Gelişen ve KKTC Cumhurbaşkanı Sn. Ersin Tatar

Törende Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Başbakan Yardımcısı Ekonomi ve Enerji Bakanı Erhan Arıklı, Cumhurbaşkanlığı Spor Danışmanı Sertaç Bozatlı, Hacettepe Üniversitesi Gençlik ve Spor Kulübü Master Yüzme Takımı Başkanı Hüseyin Kuriş konuşma yaptı.
Konuşmaların ardından sporculara madalyaları ve etkinliğe destek verenlere teşekkür plaketleri takdim edildi.

Yüzücülerin Barış parkurunu 27 saate tamamlayarak rekor kırdığı bildirildi.

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Türkiye’den sporcular ve yabancı sprocuların bir arada yarıştığını söyleyerek, Türkiye ile KKTC arasında bağların güçlenmesinin önemli olduğunu belirtti.

Etkinliğin başarısında vurgu yapan Tatar, dünyaya KKTC’nin ilelebet varlığını sürdüreceği mesajının verildiğini kaydetti.

Sporda ambargoların insan haklarına aykırı olduğunu belirten Tatar, bu parkurun geleneksel hale gelmesi ve uluslararası bir parkur olarak tanınmasının KKTC’yi uluslararası platformlarda önemli bir noktaya getireceğini ifade etti.

Tatar, Doğu Akdeniz’de bir mücadele verildiğini, bu bağlamda Türkiye ile KKTC arasındaki bağların güçlenmeye devam ettiğini belirtti.

KKTC’nin Türkiye ile birlikte iki ayrı egemen eşit devlete yönelik çözüm iradesini sürdürdüğünü dile getiren Tatar, Türkiye’nin ve Türk Silahlı Kuvvetleri’nin adadaki varlığının barışın teminatı olduğunu kaydetti.

Tatar, etkinliği düzenleyenler ve katılanlara teşekkür etti.

Kaynak: https://kibrishaberajans.com/akdeniz-baris-parkuru-odul-toreni-yapildi/ 

HÜGSK Bşk. Hüseyin Kuriş ve HÜMED KKTC Temsilcisi Dr. M. İlker Gelişen

Başbakan Yardımcısı Ekonomi ve Enerji Bakanı Sn. Erhan Arıklı