Mezunlarımızın Yolları Açık Olsun…

Mezunlarımızın Yolları Açık Olsun…

Değerli mezunlarımız büyük Hacettepe Ailesine Hoş geldiniz!!!

Hacettepe Üniversitesi 2021-2022 Akademik Yılı mezunlarımızı kutluyor, başarılarının devamını diliyoruz.

Yolları açık, gelecekleri aydınlık olsun!!

HÜMED Yönetim Kurulu

25 Haziran 2022


HACETTEPE ÜNİVERSİTESİ 2020-2021 ÖĞRETİM YILI

MEZUNLARINA SESLENİŞ

HACETTEPE ÜNİVERSİTESİ MEZUNLAR DERNEĞİ

 

Kıymetli Mezunlarımız ve Mezunlarımızın Saygıdeğer Aileleri;

Hacettepe Üniversitesi Mezunlar Derneği adına hepinizi saygıyla selamlarım !

Uzun süren okul yaşantınızın son halkasını tamamlayarak yaşama güçlü bir adım atan siz değerli yeni mezunlarımız, sizleri aramızda görmek ne güzel !

Değerli mezunlarımız (!),

Bugünden itibaren birer meslek sahibi olarak büyük Hacettepe Ailesinin üyeleri arasına katılmış bulunuyorsunuz.

Mezuniyetinizin yaşamınızdaki bir aşama olduğunu bilip yeni aşamalar için Hacettepeli meslektaşlarınız olarak sizinle omuz omuza birlikte çalışacağız…

Eski rektörlerimizden merhum Prof. Dr. Tunçalp Özgen “17 yaşında geldim Hacettepe’ye; lise mezunu kısa pantolonlu bir çocuktum; Hacettepe beni adam yaptı! Ne olduysam Hacettepe’nin sayesinde oldum.” diyerek Hacettepe’nin yaşamına olan katkısını anlatmıştı.

Bizden öncekilerin tıpkı bizimle yaptıkları gibi; gözlerimizi kapatıp şu soruların yanıtını birlikte düşünelim: Hacettepe’den ne aldınız; Hacettepe size ne verdi?[1]

  • Hacettepe’ye katıldığınız güne göre fikir dünyanız gelişti, genişledi mi? Daha önce kendinize sormadığınız, soramadığınız soruları sorabilecek cesaret ve birikiminiz oluştu mu?
  • Sizin olmayan, aklınıza yatmayan, doğru bulmadığınız fikirlere Hacettepe’ye katılmadan önceki halinize göre daha çok saygı ve hoşgörü gösterebiliyor musunuz?
  • Bir çalışma biçimini, bir soru sorma biçimine ve bunu da bir sorgulama metoduna, hayatınız boyunca sürecek bilgi ve bilim arayışınıza katık edebilecek misiniz?
  • Hiç paranız ödenmese, ödüllendirilmeseniz, not da almasanız; emek vermeyi bu ülke için, gelecek güzel günler için, bütün zamanınızla ve benliğinizle çalışmayı, bu yuvaya adım attığınız günden biraz daha fazla içselleştirebilir misiniz?
  • Kendi yararınızdan daha büyük bir kamu yararı olduğunu, sizin çıkarınızdan daha yukarıda bir ortak toplum değeri olduğunu bugün itibariyle biraz daha anlayabiliyor musunuz? Bu arada “ortak toplum değeri” denildiğinde, bu ülkede ölümünden bunca yıl sonra bile, bizi birbirimize bağlayan en önemli çimentonun ve ülkenin geleceği için halâ geçerli reçetenin sahibinin MUSTAFA KEMAL ATATÜRK olduğunu daha iyi anladınız mı?
  • En zor anınızda, en hazır olmadığınız zamanda, gücünüzün bile bitmekte olduğu bir durumda, yüzünü bile görmediğiniz, tanımadığınız insanlara, hayvanlara ve çevreye merhamet, anlayış ve sevgi gösterecek insanlığı ve sabrı biriktirdiniz mi? Yani Nazım’ın dizeleriyle:

“Yaşamak şakaya gelmez,

büyük bir ciddiyetle yaşayacaksın

kocaman gözlüklerin,

beyaz gömleğinle bir laboratuvarda

insanlar için ölebileceksin,

hem de yüzünü bile görmediğin insanlar için,

hem de hiç kimse seni buna zorlamamışken,

hem de en güzel en gerçek şeyin

yaşamak olduğunu bildiğin halde.”

Bu dizelerde ifade bulduğu gibi, bu özveride bulunmaya biraz daha hazır mısınız?

  • Son, belki de en önemlisi; gençliğinizin gereğini, sevmeyi, umarsızca sevmeyi, bir şeyi kendinizden daha çok sevip uğruna her şeyi göze almayı öğrendiniz mi?

Eğer bu soruların çoğuna evet diyorsanız HACETTEPE AİLESİNE HOŞ GELDİNİZ arkadaşlar.

Sevgili gençler,

Hacettepe Üniversitesi mezunu olarak ülkemizin ilerlemesine, çağdaş düşünceye, uygarlık düzeyine yapacağınız katkıların büyük olacağına inancımız tamdır. Çünkü, sizler alanında çok iyi olan okumuş, aydın, sorgulayıcı bir beyinle olaylara yaklaşan HACETTEPE MEZUNLARISINIZ.

Sizleri yetiştiren başta ebeveynleriniz olmak üzere öğretmenlerinize teşekkür ediyor ve saygılarımı sunuyorum.

Hacettepe Üniversitesi çatısındaki günlerinizin anısına, mezuniyetinizin simgesi olarak, adınıza Hacettepe Üniversitesi Mezunlar Ormanı’na dikilen fidanlar, yeni yaşamınızdaki başarılarınız ile birlikte büyüyecektir.

Bütün yurttaşlarımızı ve tüm kesimleriyle toplumumuzu, ülkemizi ve insanlığı daha ileriye götürmek ve en iyiyi yakalamak için, yolunuzun HÜ MEZUNLAR DERNEĞİMİZ ile kesişmesini arzular;

yeni yaşamınızın UZUN, SAĞLIKLI, MUTLU ve başarılarla dolu olmasını dileriz…

Hepinizi bir kez daha sevgi ve saygıyla selamlıyorum.

Yolunuz açık (!) , geleceğiniz aydınlık olsun (!) …

İ. İlker Tabak
Hacettepe Üniversitesi Mezunlar Derneği
Yönetim Kurulu Başkanı
25 Haziran 2022

[1] 2018 Yılı Mezuniyet Töreni Konuşmasından, Prof. Dr. A. Haluk Özen, HÜ eski Rektörü