UZAKTAN EĞİTİM KARARI GERİ ALINMALI ve ÜNİVERSİTELER AÇILMALIDIR!

UZAKTAN EĞİTİM KARARI GERİ ALINMALI ve ÜNİVERSİTELER AÇILMALIDIR!

Uzaktan Eğitim Kararı Geri Alınmalı ve Üniversiteler Açılmalıdır!

Yaşadığımız ağır felaketin etkilerini bir nebze olsun hafifletebilmek için her yaştan ve her kesimden yurttaşın seferber olduğu, muazzam bir dayanışmanın örgütlendiği günlerde üniversitelerimizde uzaktan eğitime geçilmesini kabul etmiyoruz.

Çünkü biliyoruz ki üniversiteler sadece eğitim öğretim yapılan kurumlar değildir. Üniversiteler dayanışmanın en güçlü örgütlendiği, ihtiyacımız olan sosyalleşmenin en insani düzeyde sağlandığı ve yaşadığımız felaketin boyutlarının araştırılıp çözüm önerilerinin sunulacağı mekanlardır.

Bu felaketten ders çıkarılabilmesinin, yaralarımızın daha hızlı sarılabilmesinin yolu, bilimi, eleştirel aklı ve dayanışmanın temel ilkelerini rehber edinmekten geçmektedir.

Halihazırda boş duran ve kullanıma seferber edilebilecek durumdaki konutlar, oteller, misafirhaneler ve sosyal tesisler dururken, eğitim hakkı feda edilerek KYK yurtlarının boşaltılması ve uzaktan eğitime geçilmesi yeni sorunlar yaratacaktır.

Bir gün önceden duyurularak eşyalarını alması istenen, kira kontratları devam ettiği için boş yere kira ödemek zorunda bırakılan ve en önemlisi pandemi nedeniyle öğrenim hayatını üniversitede geçiremeyen öğrencilere yapılan bu uygulama sadece onlara haksızlık değildir. Uzaktan eğitime geçiş kararıyla bir kuşağın eğitim hakkı ve ülkemizin yarınları feda edilmektedir.

Bizler, gençlerin umuda ve dayanışmaya nasıl hayat verdiğine defalarca tanıklık etmiş mezun dernekleri olarak, öğrencilerimizin eğitim hakkının korunmasını ve geleceklerine sahip çıkılmasını istiyoruz. Kimseye faydası olmayacak, sadece yeni sorunlar yaratacak uzaktan eğitim kararının geri alınmasını ve üniversitelerin açılmasını talep ediyoruz.

BOĞAZİÇİ ÜNİVERSİTESİ MEZUNLAR DERNEĞİ

HACETTEPE ÜNİVERSİTESİ MEZUNLAR DERNEĞİ

İSTANBUL TEKNİK ÜNİVERSİTELİLER BİRLİĞİ

MÜLKİYELİLER BİRLİĞİ

ODTÜ MEZUNLARI DERNEĞİ