Yüzüncü Yılında Türkiye Konferansları #6 : Coğrafya Kader Değildir – Bir Tepenin Öyküsü: Hacettepe

Yüzüncü Yılında Türkiye Konferansları #6 : Coğrafya Kader Değildir – Bir Tepenin Öyküsü: Hacettepe

Hacettepe Üniversitesi Mezunlar Derneği (HÜMED) olarak ilkini 23 Mayıs 2019’da yaparak başlattığımız ve 2023 yılı sonuna kadar sürecek bir dizi konferanstan oluşan YÜZÜNCÜ YILINDA TÜRKİYE KONFERANSLARI’nın altıncısı Coğrafya Kader Değildir – Bir Tepenin Öyküsü: Hacettepe başlığı ile sürdü…

COĞRAFYA KADER DEĞİLDİR – BİR TEPENİN ÖYKÜSÜ: HACETTEPE

Ankara’da Hacettepe semtinin kaderi orada kurulan Hacettepe Üniversitesi ile değişti. Değişen yalnızca Hacettepe semtinin kaderi değildi; Türkiye’nin de kaderi değişti…

Ülkemizin öncü ve önemli üniversitelerinden Hacettepe Üniversitesi’nin kuruluş öyküsünü adını aldığı semtin dönüşümüne de tanıklık etmiş H.Ü. Tıp Fakültesi 1969 yılı mezunu Prof. Dr. Şafak Şahlan‘dan çevrimiçi söyleşide 29 Eylül 2022 günü dinledik.


Prof. Dr. Şafak Şahlan


1947’de Afyon Karahisar’da doğdu. 8 Temmuz 1969’da Hacettepe Tıp Fakültesini bitirdi. Aynı Tıp Fakültesi’nde uzmanlığa başlayıp 1973 yılında Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı oldu. Askerlik dönemini Yd. Sb. Teğmen olarak Çorlu Asker Hastanesi’nde tamamladı.

1975 yılında Kayseri Gevher Nesibe Tıp Fakültesi’nde kurucu olarak görev aldı. 1978 yılında Doçent oldu. 1983 yılında SSK Okmeydanı Eğitim Hastanesi’nde Klinik Şefi oldu.

1989 yılında İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Spor Hekimliği Bilim Dalında Profesör olarak göreve başladı. 1995 yılında kendi isteği ile emekli oldu.

Almanya, İngiltere, İsviçre, Fransa ve Amerika’da değişik kliniklerde Fellow olarak çalıştı. Mesleği ile ilgili kitap ve dergilerde 100 civarında yayını vardır.

Evli olup 1 oğlu, gelini ve 3 torunu vardır.

Halen İntermed-Nişantaşı Tıp Merkezinde ofisi olup özel çalışmalarına devam etmektedir.


Yüzüncü Yılında Türkiye Konferansları #6 – Coğrafya Kader Değildir – Bir Tepenin Öyküsü: Hacettepe

 


Teşekkür: Konferans alt yapısı olan Vedubox uygulamasını sağlayan ETGİ Gruba teşekkür ederiz.